Polerowanie form wtryskowych, meatli oraz aluminium

Klasyczne polerowanie form wtryskowych polega na specjalistycznej obróbce piknikową lub standardową polerką. Idealne wygładzenie polerowanej powierzchni zapewnia ochronę przed osadzaniem się rdzy, kamienia i zabrudzeń. Dzięki profesjonalnemu polerowaniu zimniejsza się częstotliwość czyszczenia form wtryskowych oraz poprawia się komfort pracy. Polerowanie jest ostatnim etapem obróbki i ma na celu uzyskanie powierzchni o idealnym połysku. Nieskazitelnie gładka powierzchnia formy wtryskowej jest bardzo ważnym elementem produkcji form wtryskowych. Nawet niewielki błąd i brak precyzji narzędzia do polerowania może zniszczyć produkt. 

Polerowanie to proces, który wymaga od osoby, która go wykonuje doskonałej precyzji, ostrożności, cierpliwości i wyczucia. Fachowcy wykonujący to zadanie wykorzystują w swojej pracy różnorakie urządzenia począwszy do pilarek, przez polerki po nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe.

Sposoby polerowania form wtryskowych

Polerowanie form wydłuża ich żywotność i zapewnia lepszą powierzchnię wypraski. Zadaniem polerowania jest zapewnienie jak najgładszej powierzchni, z tego powodu trzeba wybierać odpowiednie narzędzia. Polerowanie jest trudnym zadaniem z tego powodu trzeba stosować do tego odpowiednie narzędzia.Jednym ze sposobów polerowania jest ręczne polerowanie. Wśród wszystkich metod, których celem jest polerowanie metali, tylko ręczna obróbka daje polerującemu  pełną kontrolę nad przebiegiem procesu. Ręczna obsługa polerek, głowic i urządzeń ultradźwiękowych, daje bowiem możliwość wyczucia opracowywanej powierzchni, co nie jest możliwe w przypadku zastosowania wyłącznie maszyny.

Istnieje możliwość polerki za pomocą całkowicie zmechanizowanego procesu, jednak nie zapewni to tak dobrego efektu, jak polerowanie ręczne. Należy jednak pamiętać, że aby proces przebiegł sprawnie, dla uzyskania idealnej powierzchni powinien być przeprowadzany przy użyciu odpowiednich narzędzi, przez specjalistę.

Polerowanie, jako proces polegający na usuwaniu nadmiaru produktu zalicza się do obróbki skrawaniem. W trakcie polerowania wykorzystuje się luźne ziarno, specjalistyczne pasty, płótna i specjalne tarcze nakładane na narzędzia polerskie.

 
polerowanie metali

    Urządzenia służące do polerowania form

    Specjaliści wykonujący proces polerowania często stosują różne narzędzia, na różnych etapach pracy. Rozpoczynają na przykład przy zastosowaniu tradycyjnych polerek, a kończą przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. 

    Pilarki ultradźwiękowe są najnowocześniejszymi urządzeniami do polerowania i uchodzą za najbardziej dokładne. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Praca z urządzeniami ultradźwiękowymi daje doskonałe efekty, jednak najczęściej na początku procesu konieczne jest sięgnięcie po tradycyjne metody polerowania.

    Specjalistyczne maszyny  służące do polerowania ultradźwiękami pozwalają na bardzo precyzyjne wykonanie zadania. Urządzenia te, mają regulowaną częstotliwość uderzeń dzięki czemu dostosowuję się do polerowanego materiału. Inaczej bowiem będzie przebiegało polerowanie aluminium, które jest bardziej miękkie niż np. twardszy metal.

     

    Warto zaznaczyć, że narzędzia do polerowania ultradźwiękowego są o wiele wygodniejsze od konwencjonalnych polerek. Urządzenia tego typu są wyjątkowo poręczne co pozwala na dokładne opracowane nawet trudno dostępnych detali. Ultradźwiękowe polerki pracują w zakresie 21000-25000 uderzeń na sekundę, przy długości skoku 0,00004-0.00012 cala, co w znacznym stopniu usprawnia kontrolowanie głowicy. Polerowanie ultradźwiękami jest rozwiązaniem stosunkowo nowym jednak stanowi doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnych metod takich jak polerowanie przy użyciu pilarek czy polerek.