Spawanie laserowe

Spawanie laserowe

Spawanie laserowe metali odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda spawania laserem pojawiła się nie tak dawno temu, ale udało się jej zdobyć dużą popularność w kręgu szeroko rozumianego przemysłu. Spawanie laserowe charakteryzuje się wysoką precyzją, dobrą produktywnością i doskonałą jakością wykonanych połączeń.

Strumień świetlny generowany przez wiązkę laserową podczas spawania jest monochromatyczny. Oznacza to mniej więcej tyle, iż wszystkie fale lasera posiadają tę samą długość. Taki sposób spawania ułatwia sterowanie przepływem, które odbywa się poprzez ogniskowanie soczewek i odchylanie pryzmatów. W laserze przejawia się zjawisko tzw. rezonansu falowego, który wielokrotnie zwiększa moc wyzwalania wiązki.

W tej technologii można zastosować różne zgrzewarki – półautomatyczne, automatyczne, a nawet zrobotyzowane, które wykonują pracę bez obecności człowieka. Każda z wymienionych zgrzewarek dostarcza wiązkę lasera, który podgrzewa i topi wybrany obszar metalowego produktu.

Co można spawać laserowo?

Spawać laserowo możemy elementy takie jak blachy stalowe, czy części wykonane ze stopów aluminium i magnezu. Przy pomocy techniki laserowej możemy spawać również elementy związane są z szeroko pojętymi branżami mikroelektroniki, oprzyrządowania, lotnictwa czy przemysłu motoryzacyjnego i użytkowego.

spawanie laserowe

    Spawanie laserowe tulei i wałów

    Możliwymi do spawania są także metale o różnych właściwościach fizycznych. Mowa tutaj o łączeniu stali i miedzi ze stopami aluminium, a także różnymi rodzajami metali nieżelaznych. Żeliwo może być również z powodzeniem spawane przy pomocy techniki laserowej

    Tytan i stopy tytanu dzięki silnej reaktywności z tlenem i wodorem w stanie ciekłym również mogą być spawane laserowo, pracując przy nich w atmosferze ochronnej (mieszanina gazów na bazie argonu i helu)..

    Zalety spawania laserowego:

    • Duża prędkość spawania 
    • Małe odkształcenia złączy poprzez wysoką precyzję
    • Brak konieczności obróbki mechanicznej po zakończonym procesie spawania laserowego
    • Bardzo duża wytrzymałość oraz czystość powstałej spoiny 
    • Mniejsza szkodliwość na otoczenie względem klasycznego spawania

     

    Przewaga spawania laserowego nad zwykłym spawaniem

    Wraz z rozwojem przemysłu dostrzeganie zalet spawania laserowego nad zwykłymi metodami spawalniczymi staje się o wiele bardziej widoczne. Spawanie laserowe wydziela mniej ciepła od tradycyjnych form spawania, całkowity dopływ ciepła jest znacznie niższy niż w zwykłych operacjach spawalniczych.

    Spawanie laserowe przeważa także na polu mniejszego ryzyka wystąpienia odchyleń i zniekształceń końcowego materiału w skali makro. Mniejsze wydzielanie ciepła przez wiązkę lasera oznacza mniejsze naprężenie termiczne, skutkując mniejszym uszkodzeniem obrabianego materiału. Wraz z tym metoda spawania laserowego jest bardziej opłacalna od standardowych metod spawalniczych ze względu na przyśpieszoną prędkość dostarczenia końcowego produktu.

    Precyzja spawania laserowego

    Ostatnim punktem jest także definitywna przewaga związana z przydatnością względem cienkich metali i stopów. Ze względu na wysoką precyzję wiązki laserowej, spawanie laserowe staje się doskonałą metodą łączenia delikatnych i nierzadko cienkich metalowych części. Rozmiar wiązki można dostosować zależnie do obrabianego metalu, topiąc tylko wymaganą do uzyskania jak najlepszej spoiny część surowca.

    Przykładowe realizacje: